Шановні колеги, нагадуємо вам, що 18-20 вересня 2024 року в м.Київ, відбудеться конференція «Розвиток попри війну: зерно і переробка - 2024».
Цьогоріч Міжнародний форум харчовиків IFFIP форум харчової промисловості та упаковки (визнаний UFІ – Всесвітньою асоціацією виставкової індустрії), проводився 16-19 квітня в МВЦ і зібрав пекарів та кондитерів, ритейлерів, виробників хлібопекарського та пакувального обладнання, пакувальників та маркетологів.
З 29 березня по 23 квітня 2024 року проведено курс «Контроль безпечності і якості зерна, хвороби зернових, умови якісного зберіганні на елеваторі при проведенні експортних операцій» для 26 спеціалістів і фахівців елеваторного комплексу компанії «Нібулон», що реалізував Інститут післядипломної освіти Національного університету харчових технологій спільно з ГО «Міжнародна Фундація розвитку за сприянням Проекту USAID "Економічна підтримка України"».
Кафедра переробки сільськогосподарської продукції Інституту післядипломної освіти НУХТ 26 березня 2024 року почала підвищення кваліфікації фахівців елеваторного комплексу компанії «НІБУЛОН» за двома напрямами.
З аналізом ситуації, що склалася, на запрошення телеканалу "Суспільне Новини" виступив Олександр Коротинський.
8 листопада 2023 року старший викладач кафедри переробки сільськогосподарської продукції ІПДО НУХТ Михайлов Богдан Володимирович провів навчання у Військовому ліцеї Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.
В інтерв'ю, обговорювалося питання цукру, його ціни, прогнозованості виробництва та експортні можливості.
У Всеукраїнській конференції-виставці «Хлібна індустрія - 2023», організованій Всеукраїнською асоціацією пекарів (ВАП), спілкою «Борошномели України» та Agro Marketing Agency, яка проходить у Вінниці 17-18 серпня, бере участь доцент Інституту післядипломної освіти НУХТ Галина Волощук, відома науковиця в хлібопекарській галузі.
Пропонуємо ознайомитись з виступом к.т.н., доцента С.Д. Дудка на науково-практичній конференції «Інноваційні технології у хлібопекарському виробництві», яка проходила 16 листопада 2022 р. у Києві.
30 травня 2023 року, відбувся попередній захист дисертаційної роботи на присудження ступеня кандидата технічних наук Стоцької Олени Володимирівни на тему «Біотрансформація відходів пивоварної виробництва з отриманням біогазу і кормової біомаси», за спеціальністю 03.00.20 Біотехнологія (технічні науки).
Інноваційні технології хлібобулочних виробів із застосуванням харчових добавок і додаткової сировини
Доцент кафедри хлібопекарського, кондитерського та бродильних виробництв Волощук Г.І. відпрацювала дистанційну лабораторну роботу...
Чотирьохтижневий online-курс "Cпеціаліст системи ХАССП/HACCP в закладах освіти" – навчання PROFI CLUB разом з Інститутом післядипломної освіти НУХТ завершене.
Ректор Національного університету харчових технологій (НУХТ) Олександр ШЕВЧЕНКО нагородив Богдана МИХАЙЛОВА – директора ГО «Ресторанна гільдія», старшого викладача ІПДО НУХТ за плідну співпрацю та активну участь у роботі X Всеукраїнської науково-практичної конференції «Інноваційні технології в готельно-ресторанному бізнесі».
ІПДО НУХТ провів дистанційне навчання за темою Інтегровані процедури захисту об’єктів від шкідників.
14-18 червня 2021 року ІПДО НУХТ провів дистанційне навчання за темою «Інтегровані процедури захисту об’єктів від шкідників (integrated pest management «IPM») згідно з ISO 22000» в рамках підписаного Меморандуму про співпрацю з Фітосанітарною асоціацією України (ФАУ) при проведенні кваліфікаційного тренінгу "Захист зерна і зернопродуктів від шкідливих організмів".
Викладачі Інституту: доцент Попова В.М. та старший викладач кафедри хлібопекарського, кондитерського та бродильних виробництв Чехун М.Г. провели навчання «Дистиляти та напої плодові: технологія виробництва і сенсорика» для спеціалістів-крафтового виробництва дистилятів та напоїв алкогольних, а також взяли участь в якості експертів-очільників дегустаційних комісій конкурсів.
Науковці Національного університету харчових технологій Валерій Махинько та Галина Волощук (ІПДО НУХТ) взяли участь у круглому столі КМДА (Департамент економіки та цифровізації), де йшлося про перспективи виробництва підприємствами області інноваційних харчових продуктів з вдосконаленими споживчими якостями (функціональної їжі).